Return to Scratch + WeDo = Ρομποτική

2. Ας κατασκευάσουμε το ρομπότ μας!

Αγαπητοί μικροί μου επιστήμονες,
σας έχουμε καλέσει στο εργαστήριό σας για να μας βοηθήσετε να ξεπεράσουμε μερικές δυσκολίες στη διαστημική αποστολή μας στον πλανήτη Έκτονις.

Ο πλανήτης Έκτονις ονομάστηκε έτσι γιατί ανακαλύφθηκε από έναν αστροφυσικό ο οποίος ήταν μαθητής του 6ου ΔΣ Καρδίτσας. Ο αστροφυσικός θέλοντας να τιμήσει το παλιό του σχολείο ονόμασε τον πλανήτη Έκτονις.

Ο Έκτονις μοιάζει αρκετά με τον κόκκινο πλανήτη του Ηλιακού μας συστήματος, τον Άρη. Για αυτό τον λόγο θα δοκιμάσουμε να φτιάξουμε ένα ρομπότ το οποίο θα μοιάζει με το επιτυχημένο ρομπότ Curiosity που έστειλε η NASA στον Άρη. Ορίστε ορισμένες φωτογραφίες του Curiosity:

Λόγω προβλημάτων στο διαστημικό μας όχημα, πρέπει να σχεδιάσετε, να κατασκευάσετε και να προγραμματίσετε ένα νέο ρομποτικό εξερευνητή.

Το ρομπότ που θα φτιάξουμε θα πρέπει να καταλήξει στην παρακάτω μορφή:

Απαραίτητα εξαρτήματα και εφαρμογές για τον προγραμματισμό του ρομπότ:

Κάντε κλικ εδώ για να κλείσετε την παράγραφο

Χρειαζόμαστε:

α) έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή με:

• την usb συσκευή συσκευή BLED112 Bluetooth Low Energy (BLE) usb dongle
  • την εφαρμογή Scratch (το κορυφαίο περιβάλλον προγραμματισμού) με την οποία θα ελέγχουμε το ρομποτάκι μας
  • το πρόγραμμα s2bot, το οποίο αναλαμβάνει την ασύρματη (μέσω bluetooth) διασύνδεση του Scratch με το LEGO WeDo 2.0

β) ένα κιτ WeDo 2.0. της LEGO το οποίο επικοινωνεί με τον υπολογιστή μέσω bluetooth

Κατασκευή ρομπότ

Πάρτε το κουτί της ομάδας σας με το LEGO WeDo 2.0. Κάθε ομάδα έχει το δικό της κουτί με εξαρτήματα LEGO.

Κάθε κουτί ομάδας έχει πάνω τον αριθμό της ομάδας, π.χ. η 2η ομάδα πρέπει να πάρει το κουτί με τον αριθμό 2.

Στο τέλος του μαθήματος πρέπει να φροντίσετε το ρομπότ και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα να μπουν στο κουτί τους ώστε την επόμενη φορά να τα βρείτε όλα στη θέση τους.

Οδηγίες
Στη συνέχεια θα βρείτε τις οδηγίες κατασκευής του ρομπότ. Όταν τελειώσετε κλείστε την καρτέλα με τις οδηγίες στο chrome ή firefox με τις οδηγίες κατασκευής και γυρίστε εδώ.

Για να βρείτε τις οδηγίες για την κατασκευή του ρομπότ κάντε κλικ εδώ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Για να δουλέψει η κατασκευή σας θα πρέπει να βρείτε πως θα μεταδώσετε την κίνηση από το μοτέρ στον άξονα της πίσω ρόδας…
Για δοκιμάστε στα επόμενα 5 λεπτά να βρείτε ποιο εξάρτημα λείπει.

2. Ερωτήσεις

Πριν προχωρήσετε παρακάτω, συζητήστε σαν ομάδα και  απαντήστε σύντομα στο κάτω μέρος αυτής της σελίδας τις ερωτήσεις:

1. Τι όνομα θα δώσετε στο ρομπότ σας!
  2. Τι σας δυσκόλεψε περισσότερο στην κατασκευή και γιατί;

Κάντε κλικ στο παρακάτω κουμπί για να απαντήσετε στην 3η και τελευταία ερώτηση του μαθήματος:

Συνέχεια στην 3η ερώτηση

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/scratch-wedo-%cf%81%ce%bf%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae/2-%ce%b7-%cf%81%ce%bf%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b1%cf%80%ce%bf%cf%83%cf%84%ce%bf%ce%bb%ce%ae-%ce%bc%ce%b1%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%84%ce%bf-%cf%85%ce%bb%ce%b9%ce%ba%cf%8c/

α) Το όνομά του είναι ΜΑΚΑΡΟΝΟΡΌΔΑΣ

β) Μας δυσκόλεψε πολύ λίγο ότι τα κομμάτια ήταν δύο-δύο και μας μπέρδεψε.

• Reply

1. το ονομάσαμε “το έξυπνο ρομποτάκι ”
    2. δυσκολευτήκαμε να βρούμε τα κομματάκια

• Reply

1) Το όνομα του ρομπότ μας θα είναι Wall-e.
    2) Το λαστιχάκι

1.Tο όνομα του ρομπότ μας θα είναι LEGO-MASTER