3d – VRML – x3d

Για να δείτε αρχεία της VRML (κατάληξη .wrl) θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε κάποιον vrml viewer. Προτείνω το ανοικτό και ελεύθερο λογισμικό view3dscene (https://castle-engine.io/view3dscene.php).

Αφορμή για τη δημιουργία της συγκεκριμένης ιστοσελίδας αποτέλεσε το μάθημα “Πολυμέσα και Υπερμέσα”, το οποίο παρακολούθησα κατά τη διάρκεια των μεταπτυχιακών σπουδών μου στο Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ. Ένα μέρος του μαθήματος πραγματευόταν τα 3Δ γραφικά και πιο συγκεκριμένα τη γλώσσα VRML, ενώ απαιτούσε και την κατασκευή ενός μικρού εικονικού 3Δ κόσμου με τη VRML. Η χαρά και ο ενθουσιασμός κατά τον προγραμματισμό για την ετοιμασία της εργασίας αλλά και η ευκολία με την οποία μπορεί κάποιος να κατασκευάσει 3Δ αντικείμενα και να τα αναρτήσει σε μία ιστοσελίδα με έβαλε αμέσως σε διαδικασία σκέψης για το πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τη VRML στη διδασκαλία.Τα επόμενα χρόνια προσπάθησα να παρουσιάσω κάτι από τη VRML στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο (Γ’ τάξη) και στο αντίστοιχο μάθημα επιλογής του Ενιαίου Λυκείου. Η αντίδραση των παιδιών ήταν ενθουσιώδης, αλλά, προφανώς κάθε προσπάθεια για την παρουσίαση κάτι παραπάνω από έτοιμα 3διάστατα αντικείμενα ή κόσμους ήταν εκτός αναλυτικού προγράμματος σπουδών.

Επίσης η ιδέα και μόνο να χρησιμοποιηθεί η γλώσσα VRML στην τάξη δεν βρήκε και πολλούς υποστηρικτές από τους συναδέλφους ΠΕ19 και ΠΕ20 καθώς είναι γλώσσα εξειδικευμένη και καθόλου διαδεδομένη, εκτός ολίγων εξαιρέσεων όπου μερικοί την είχαν διδαχθεί στη Σχολή τους.

Έχοντας τα παραπάνω κατά νου, αποφάσισα να δουλέψω μία εισήγηση για το πως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η VRML στην εκπαιδευτική διαδικασία χωρίς να απαιτείται η εκμάθησή της από τους μαθητές. Απαιτείται όμως ο εκπαιδευτικός να αφιερώσει μερικές ώρες ώστε να εξοικειωθεί με την γλώσσα VRML και να μάθει να χρησιμοποιεί τα βασικά εργαλεία. Η εισήγηση που ακολουθεί σε μορφή .pdf [634Kb] ελπίζω να αποτελεί μια καλή αρχή:

pdf αρχείο «Οι τεχνολογίες 3D στην τάξη και παραδείγματα ενσωμάτωσης στη διδασκαλία χρησιμοποιώντας την γλώσσα VRML»

Στην εισήγηση παρουσιάζονται
4 σενάρια για ενσωμάτωση στη διδασκαλία σε διάφορα μαθήματα και τάξεις της Β/θμιας εκπαίδευσης.

Κάντε κλικ στα παρακάτω σενάρια για να δείτε τον κώδικά και να εξετάσετε τα 3Δ αντικείμενα-κόσμους. Για το άνοιγμα των .wrl αρχείων (VRML αρχεία κειμένου ) χρειάζεται να εγκαταστήσετε κάποιο plugin για VRML. Προσωπικά χρησιμοποίησα τον Cortona VRML Client αλλά και οποιοσδήποτε άλλο plugin για VRML 97 ή VRML 2.0 είναι ΟΚ. Πληροφορίες για editors και άλλα λογισμικά για την δημιουργία 3Δ γραφικών από την parrallelgraphics, μπορείτε να βρείτε κάνοντας κλικ εδώ.

Δημιουργία ενός μπλέ κύβου
1ο ΣΕΝΑΡΙΟ
Εισαγωγή στα 3D γραφικά, διανυσματικές και ψηφιογραφικές εικόνες.
2ο ΣΕΝΑΡΙΟ
α) Κατασκευή τριών 3Δ αντικειμένων και η τοποθέτησή τους (σχετική θέση και κλίμακα).
box Ανοίξτε το 3Δ αντικείμενο
β) Η κατασκευή απλής 3D αναπαράστασης ενός αρχαίου Ελληνικού Ναού.
3ο ΣΕΝΑΡΙΟ
Κατασκευή ενός λαβυρίνθου
box Ανοίξτε το 3Δ αντικείμενο

Το πρότυπο της VRML έχει εξελιχθεί και πλέον ενσωματώνει αρκετές βελτιώσεις με χαρακτηριστικότερη την ενσωμάτωση της XML. Τη νέα μορφή της VRML ή αλλιώς την εξέλιξή της, την αποτελεί το πρότυπο x3d . Αν κάποιος θέλει να προχωρήσει στην x3d, η VRML είναι το πρώτο σκαλοπάτι που πρέπει να πατήσει. Ίσως στο μέλλον να δημοσιεύσω και έναν μικρό οδηγό για την x3d.

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/3d-vrml-x3d/