Συμμετοχή του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ στον περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής και πρόκριση στον τελικό

Ο Όμιλος Ρομποτικής και 3D σχεδίασης “3Dbotics” του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Καρδίτσας, συμμετείχε στον προκριματικό διαγωνισμό της περιφέρειας Θεσσαλίας, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο κλειστό στάδιο Μπάρας Τρικάλων την Κυριακή 9 Μαρτίου. Ο περιφερειακός διαγωνισμός γίνεται στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού STEM 2024 με θέμα «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού».

Τρεις ομάδες του σχολείου μας διαγωνίστηκαν στην κατηγορία Regular (δηλαδή με συγκεκριμένη πίστα και δοκιμασίες). Από τις 3 ομάδες που συμμετείχαν, οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στον τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού που θα γίνει στο κλειστό στάδιο του Τάε Κβον Ντό στην Αθήνα στις 31 Μαρτίου..

Έχουν ήδη ξεκινήσει οι βελτιώσεις των μαθητικών ρομποτικών κατασκευών (κατασκευαστικά και προγραμματιστικά), ώστε οι ομάδες να μειώσουν τον χρόνο εκτέλεσης των διαδικασιών και να διαγωνιστούν με αξιώσεις στον τελικό.

Οι 3 ομάδες που συμμετείχαν είναι:

1η ΟΜΑΔΑ: Λάσδας Αργύρης (αρχηγός ομάδας), Παππάς Στέφανος, Κόκκαλης Στέφανος και Καραμαλίγκας Χάρης (βοηθός προπονητή)

2η ΟΜΑΔΑ: Φλώρος Κωνσταντίνος (αρχηγός ομάδας), Κλειδωνάς Λουκάς, Κοτσιαρίδης Μάριος, Κουφόπουλος Παναγιώτης, Σπάνιας Αλέξανδρος (αναπληρωματικός) και Τζαφάλιας Στράτος (βοηθός προπονητή)

3η ΟΜΑΔΑ: Λουκά Αλεξάνδρα (αρχηγός ομάδας), Αρβανιτάκου Ελίνα, Σωτηρίου Φρειδερίκη, Καϋμενοπούλου Ειρήνη (αναπληρωματική) και Κουσιά Άννα (βοηθός προπονητή)

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός/προπονητής: Μαυραντζάς Νικόλαος (καθηγητής Πληροφορικής)

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%bf%cf%87%ce%ae-%cf%84%ce%bf%cf%85-1%ce%bf%cf%85-%cf%80%ce%b5%ce%b9%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%b3%ce%b5%ce%bb-%cf%83%cf%84%ce%bf/