Ρομποτική: Βραβείο “Καλύτερου Κωδικοράματος” για το 3ο ΔΣ Παλαμά στον 7ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Το Σάββατο 26 Ιουνίου 2021 πραγματοποιήθηκε o 7ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2021 WRO Hellas (υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων) για μαθητές Δημοτικού με θέμα «Από τον Αρχιμήδη στον Da Vinci».

Η ομάδα ” 3Bot” του 3ου Δημοτικού Σχολείου Παλαμά Καρδίτσας διακρίθηκε με το βραβείο “Καλύτερου Κωδικοράματος” για τη ρομποτική κατασκευή της με τίτλο “Το γεφύρι του Παλαμά“.

Περιγραφή

Η ρομποτική κατασκευή της ομάδας 3Bot είναι ο σύγχρονος συνδυασμός της διπλής γέφυρας και της ανοιγόμενης γέφυρας που εφεύρε (και τις δύο) ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι.

Η κατασκευή εκτός από τη διπλή αυτόματα ανοιγόμενη γέφυρα, περιλαμβάνει το σκηνικό με ένα πλωτό ποτάμι (κανάλι) μονής υδάτινης κατεύθυνσης, τις όχθες του ποταμού με την διακόσμησή τους και 2 βάρκες από lego, μία μικρή και μια μεγαλύτερη.

Η μικρή βάρκα για να περάσει από το κανάλι πρέπει να ανοίξει η κάτω γέφυρα, ενώ για τη μεγαλύτερη βάρκα πρέπει να ανοίξουν και οι δύο γέφυρες.Το ύψος της βάρκας ανιχνεύεται αυτόματα και ανοίγει είτε η μία είτε και οι 2 γέφυρες.Η κάμερα χρησιμοποιείται για να κλείσει/σουν η γέφυρα/ες.

Μέλη Ομάδας:

• Κουσιάτζας Ιωάννης
  • Βαρλάμης Ευάγγελος
  • Ζόμπολου Ερασμία
  • Ξένος Νικόλαος
  • Μουρδούβαλη Χριστίνα
  • Στυλοπούλου Ειρήνη

Αναπληρωματικά μέλη:

• Γκούλιου Φένια
  • Τσιανάκας Κωνσταντίνος

Προπονητής

• Μαυραντζάς Νικόλαος (Εκπαιδευτικός ΠΕ86)

Η κατασκευή του Ρομπότ

Το ρομπότ μας είναιμια διπλή αυτόματη γέφυρα. Χρησιμοποιεί δύο hubs LEGO WeDo 2.0.

Στις 4 θύρες (Α, Β, C, D) συνδέουμε αντίστοιχα:

• Α: τον κινητήρα κίνησης της κάτω γέφυρας,
  • Β: τον κινητήρα κίνησης της επάνω γέφυρας,
  • C: τον αισθητήρα ανίχνευσης μικρών πλοίων, για τα οποία αρκεί να ανοίξει μόνο η κάτω γέφυρα,
  • D: τον αισθητήρα ανίχνευσης μεγαλύτερων πλοίων, για τα οποία απαιτείται να ανοίξουν και οι δύο γέφυρες.

Για το κλείσιμο της γέφυρας χρησιμοποιείται μια κάμερα για την ανίχνευση κίνησης.

Αυτοματισμοί:

Η κατασκευή μας περιλαμβάνει 4 αυτοματισμούς:

1. Όταν μόνο ο αισθητήρας κίνησης C ανιχνεύσει κίνηση τότε ανοίγει μόνο η κάτω γέφυρα.
  2. Όταν ο πάνω αισθητήρας κίνησης D ανιχνεύσει κίνηση τότε ανοίγουν και οι δύο γέφυρες.
  3. Όταν η γέφυρα είναι κλειστή και μέχρι να ανοίξει εντελώς το φωτόσημο (led του 1ου hub) είναι κόκκινο, ενώ όταν το πλοίο μπορεί να περάσει, ανάβει πράσινο.
  4. Η κάμερα ανιχνεύει αυτόματα την απομάκρυνση του πλοίου και δίνει σήμα να κλείσουν οι γέφυρες.
  5. Κατά το άνοιγμα και κλείσιμο της γέφυρας ακούγεται προειδοποιητικό σήμα (συναγερμός).

Κωδικόραμα

Το κωδικόραμα μπορείτε να το δείτε κάνοντας κλικ εδώ

Το βίντεο συμμετοχής στον διαγωνισμό

Στο παρακάτω βίντεο οι μαθητές της ομάδας μας, εξηγούν την κατασκευή και τον προγραμματισμό της ρομποτικής κατασκευής:

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/3ds_palama_wro2011/

• ELENI THEODORAKI on 29/06/2021 at 13:36
    • Reply

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑΣ ΝΙΚΟΛΑ!

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!
    ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ! ΕΥΓΕ!!!
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ‘ΠΑΙΔΙΑ’ ΣΟΥ!
    ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ , ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ, ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΣΟΥ ! ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ, ΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ‘ΔΙΕΓΕΙΡΕΙΣ’ , ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ!
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ! ΠΕΤΥΧΕΣ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ!
    ΟΙΚ.ΔΗΜ.ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ

1. Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια συνάδελφοι!