Φορητές (portable) εφαρμογές

Φορητές εφαρμογές ή Portable Applications (ανανεώθηκε 27-1-2013)

Ακολουθώντας την τάση της εποχής για χρήση εφαρμογών (λογισμικών ή προγραμμάτων ή software ή s/w) που εκτελούνται από κάποιο φορητό αποθηκευτικό μέσο (όπως usb flash, φορητό δίσκο ή ακόμη και από CD ή DVD) δημιούργησα αυτή τη σελίδα.
Σκοπός μου να καταγράψω, για μένα, για τους μαθητές μου και τους φίλους μου την ευκολία και τις δυνατότητες διάφορων φορητών  εφαρμογών που χρησιμοποιώ.
Σημείωση: Όλες οι φορητές εφαρμογές που αναφέρονται είναι όλες δωρεάν (διαβάστε όμως τους όρους χρήσης) και οι περισσότερες και ανοικτού κώδικα.

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την εισήγησή μου στο 5o Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής Δ.Ε., με τίτλο:

Οι φορητές εφαρμογές (portable apps): μία πρόσκληση για ηλεκτρονική μάθηση
σε μορφή pdf (160Κb)

ή δείτε το σχετικό άρθρο στην ιστοσελίδα μου

Μπορείτε να διαβάσετε τα απαραίτητα για τη εισαγωγή σας στην “τεχνολογία” των φορητών εφαρμογών (τι είναι, πόσων ειδών υπάρχουν και από όπου μπορούμε να κατεβάσουμε φορητές εφαρμογές) αν κάνετε κλικ στο παρακάτω αρχικό άρθρο που έγραψα το 2008 και παραμένει ακόμη επίκαιρο:

Εισαγωγή στις Φορητές Εφαρμογές (Portable Applications)

σε μορφή pdf (305Κb)

Αν θέλετε να σχολιάσετε ή να ρωτήσετε κάτι, μπορείτε να το κάνετε στο σχετικό άρθρο στο ιστολόγιό μου:

Άρθρο για τις φορητές εφαρμογές (portable apps ή portable applications) http://nikmavr.sites.sch.gr//?p=439

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%b7%cf%84%ce%ad%cf%82-portable-%ce%b5%cf%86%ce%b1%cf%81%ce%bc%ce%bf%ce%b3%ce%ad%cf%82/

2 pings

• Ve on 23/11/2020 at 22:42