Πως μπορούμε εύκολα να στείλουμε ομαδικά email στου μαθητές μας ή στους συναδέλφους μας.

Τα email όλων των μαθητών μας (ανά τμήμα) και όλων των συναδέλφων στο/στα σχολεία που κάνουμε μάθημα είναι  διαθέσιμα/προσβάσιμα μέσω των επαφών του webmail .

Σημ.: Όσοι μαθητές  έχουν επιλέξει μέσω του Πίνακα Ελέγχου (https://my.sch.gr) να μην επιτρέπεται σε άλλα μέλη του ΠΣΔ να τους αναζητούν μέσω του βιβλίου διευθύνσεων του ΠΣΔ που είναι διαθέσιμο στο webmail.sch.gr, δεν θα εμφανίζονται στις επαφές, ούτε των συμμαθητών τους, ούτε των εκπ/κών τους.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί μπορούν εύκολα να βρουν και να στείλουν ομαδικά email στους μαθητές τους αλλά και στους συναδέλφους τους.  Τόσο οι εκπαιδευτικοί, όσο και οι μαθητές πρέπει χρησιμοποιήσουν το επίσημο email του  Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (εφεξής ΠΣΔ).

Για να μπούμε στο email μας στο ΠΣΔ (τόσο οι εκπ/κοί, όσο και οι μαθητές) πρέπει να επισκεφθούμε την ιστοσελίδα:

webmail.sch.gr

Τα βήματα για να στείλουμε μαζικά email σε όλους τους μαθητές μας παραθέτονται παρακάτω:

1. Μπαίνουμε στο webmail.sch.gr [1]
  2. Γραφούμε το όνομα χρήστη (Username) και τον κωδικό μας (Password) [2].
  3. Κάνουμε κλικ στο μπλε κουμπί “Log in”

• Κάνουμε κλικ στο πράσινο κουμπί “Νεό Μήνυμα”

• Στο νέο παράθυρο που ανοίγει κάνουμε κλικ στον σύνδεσμο “Προς:”

1. Στο νέο παραθυράκι που ανοίγει κάνουμε κλικ στο κουμπί του μενού [1]
  2. Επιλέγουμε εάν θέλουμε να δούμε τα email των συναδέλφων [2] ή τα email των μαθητών μας [2]. Εάν έχουμε πολλά σχολεία και πολλά τμήματα, τότε θα δείτε ότι υπάρχουν όλα τα τμήματα που διδάσκουμε ανά σχολείο…!
  3. Κλικ στο κουμπί “Αναζήτηση” [3]

1. Αριστερά μας εμφανίζει όλα τα email π.χ. του τμήματος Β1 που επιλέξαμε στο προηγούμενο βήμα.
    Πατώντας το πλήκτρο CTRL και κάνοντας κλικ στα επιθυμητά email (τα οποία γίνονται πράσινα) επιλέγω μεμονωμένα email.
    Αν θέλω να τα επιλέξω όλα, τότε κάνω κλικ στο 1ο και πατώντας το πλήκτρο SHIFT κάνω κλικ στο τελευταίο, οπότε επιλέγονται όλα.
  2. Κάνω κλικ στο κουμπί “Προς>>”
  3. Όλα τα επιλεγμένα email μεταφέρονται δεξιά στην περιοχή [3]
  4. Πατάω το κουμπί “Εντάξει” [4]
Σημείωση: Στα μαζικά email είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε το κουμπί “Κρυφή κοινοποίηση” αντί του “Προς”. Με αυτόν τον τρόπο οι παραλήπτες δεν βλέπουν τα email των άλλων παραληπτών. Έτσι αν π.χ.  προωθήσουν το email σε τρίτους δεν θα φανερώσουν και τις διευθύνσεις των αρχικών παραληπτών.

1. Παρατηρώ ότι στην περιοχή Προς: [1] εμφανίζονται όλα τα ονόματα που είχα επιλέξει στο προηγούμενο βήμα (αν αφήσω πάνω τον δείκτη του ποντικού τότε βλέπω και το email καθενός/μιάς).
  2. Βάζω ένα θέμα [2].
  3. Γράφω το το κυρίως μήνυμα [3].
  4. Κάνω κλικ στο κουμπί “Αποστολή” [4] και το μήνυμα αποστέλλεται σε όλους τους παραλήπτες που είχα επιλέξει.

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/%cf%80%cf%89%cf%82-%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%81%ce%bf%cf%8d%ce%bc%ce%b5-%ce%b5%cf%8d%ce%ba%ce%bf%ce%bb%ce%b1-%ce%bd%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%b5%ce%af%ce%bb%ce%bf%cf%85%ce%bc%ce%b5-email-%cf%83%ce%b5-%cf%8c/

• Anonymous on 18/11/2020 at 17:59
    • Reply

ΑΝΤΙ:
    “Κάνω κλικ στο κουμπί “Προς>>”

ΚΑΛΥΤΕΡΑ:
    Κάνω κλικ στο κουμπί “Κρυφή κοινοποίηση>>”

…..

1. Σωστή η παρατήρηση. Πρόσθεσα σημείωση για αυτό που είπες.