Φτιάξτε ένα Fidget Spinner μόνοι σας!

Πριν πάτε να αγοράσετε το νέο παιχνιδάκι που ονομάζεται Fidget Spinner, δοκιμάστε να το φτιάξετε μόνοι σας.
Θα καταλάβετε εμπειρικά τις έννοιες της τριβής και της στροφορμής. Και θα είναι η δική σας κατασκευή!

Τα κύρια σημεία που θα πρέπει να έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας είναι:
α) όσο λιγότερη είναι η τριβή του άξονα, τόσο περισσότερες στροφές θα κάνει
β) όσο μεγαλύτερο είναι το βάρος στα πτερύγια τόσο περισσότερο θα αργήσει να σταματήσει (φαινόμενο αδράνειας)

Προσοχή!

Αν και τα fidget spinners είναι σχετικά ακίνδυνα παιχνίδια έχουν αναφερθεί τραυματισμοί παιδιών στο μάτι ακόμη και σπάσιμο δοντιών καθώς το πέταξαν στον αέρα ή προσπάθησαν να το ισορροπήσουν στη μύτη τους!

Όπως κάθε παιχνίδι, απαγορεύεται η χρήση του μέσα στο μάθημα!

Εργασία στο μάθημα Πληροφορικής:

• Βρείτε τι σημαίνουν οι λέξεις ‘Fidget’ και ‘Spinner’ χρησιμοποιώντας τον μεταφραστή της google https://translate.google.gr/ . Στη συνέχεια ακούστε πως προφέρονται οι λέξεις στα Αγγλικά κάνοντας κλικ πάνω στο εικονίδιο με το σχήμα το ηχείου
  • δείτε  στη συνέχεια της σελίδας βίντεο και φωτογραφίες από κατασκευές (μερικές είναι συμμαθητών σας) για  για να πάρετε μερικές ιδέες.
  • Αναζητήστε στο youtube και στο instructables οδηγίες για fidget spinner με ή χωρίς ρουλεμάν, ακόμη και με lego.
  • Φτιάξτε το δικό σας fidget spinner με ότι υλικά έχετε στο σπίτι. Η πιο απλή κατασκευή είναι με χαρτόνι και μερικά κέρματα κολλημένα για βάρος.
Βασικά σημεία για ένα ΚΑΛΟ fidget spinner!

Θυμηθείτε τα σημαντικά μέρη της κατασκευής:

• ο άξονας πρέπει έχει μικρή τριβή για να επιτρέπει την κατασκευή να γυρνά για πολύ ώρα.
  • τα πτερύγια πρέπει να έχουν βάρος ώστε να αυξήσουμε την στροφορμή και την αδράνεια ώστε το fidget spinner να μην σταματά εύκολα.
  • το σχήμα πρέπει να είναι συμμετρικό.  Αν π.χ. το ένα πτερύγιο είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο από τα άλλα, τότε η περιστροφή δεν θα είναι ομαλή.

Κατασκευές μαθητών

Η δική μου υλοποίηση με lego:

Για να βρείτε αναλυτικές οδηγίες:

• ποια τουβλάκια LEGO χρειάζεστε
  • αναλυτικές οδηγίες βήμα-βήμα

για να το κατασκευάσετε κάντε κλικ εδώ.

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/%cf%86%cf%84%ce%b9%ce%ac%ce%be%cf%84%ce%b5-%ce%ad%ce%bd%ce%b1-fidget-spinner-%ce%bc%cf%8c%ce%bd%ce%bf%ce%b9-%cf%83%ce%b1%cf%82/