3ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM για μαθητές και εκπαιδευτικούς Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων.

Μέσω του διαγωνισμού οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές κατά την διάρκεια της προετοιμασίας τους δημιουργούν ομάδες, μαθαίνουν να επικοινωνούν και να συνεργάζονται. Μέσα από τις νέες τεχνολογίες ερευνούν αντικείμενα της καθημερινότητάς μας, αναπτύσσουν δεξιότητες με χρήση ανακαλυπτικής-διερευνητικής μάθησης, και τη δημιουργική εμπλοκή των εκπαιδευόμενων στην τελική δημιουργία.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας του Εργαστηρίου Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Α.Π.Θ. για την εισαγωγή της εκπαιδευτικής φιλοσοφίας STEΑM (Science–Technology–Engineering–Art-Mathematics) στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Περισσότερα μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού:

Σκοποί –Στόχοι του Διαγωνισμού Σκοπός αυτού του διαγωνισμού είναι να εισάγει τους μαθητές στην χρήση 3d εκτυπωτή όσο και να τους ευαισθητοποιήσει σε κοινωνικά και επιστημονικά ζητήματα.

Ειδικότερα, αποσκοπεί:

• να γνωρίσουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί τον 3dσχεδιασμό
  • να τον εφαρμόσουν σε αντικείμενα πέραν του τεχνολογικού τομέα
  • να γνωρίσουμε της αρχές της επιστήμης των πολιτών
  • να συμμετέχουμε σε συλλογικές ερευνητικές προσπάθειες
  • να εισάγουμε την χρήση του τρισδιάστατου εκτυπωτή στην εκπαίδευση
  • να δημιουργήσουμε τα εργαλεία των συναδέλφων μας
Καταληκτική ημερομηνία δήλωσης συμμετοχών ορίζεται η 1η Ιανουαρίου 2021.

Έγγραφα:

Permanent link to this article: https://nikmavr.sites.sch.gr/3%ce%bf%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%ae%ce%bd%ce%b9%ce%bf%cf%82-%ce%bc%ce%b1%ce%b8%ce%b7%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b3%cf%89%ce%bd%ce%b9%cf%83%ce%bc%cf%8c/